Auktionen

100 kr

Artikelnr: 0104 Kategorier: ,

Beskrivning

Julian Semjonov föddes 1931. Han började syssla med litteratur och blev känd under 60-talet. Han har skrivit många berättelser, deckare och politiska romaner vilka har haft stor framgång. Här följer några av hans verk: “Major Storm”, “Sjutton ögonblick om våren”, “En bomb åt ordföranden”, Briljanter åt proletariatets diktatur”, “Den spanska varianten”, “Ett alternativ”, “Brännandet”, “Agenten – en diplomat”, “Petrovka 38”, “TASS är berättigad att förklara”, “Motståndet”, “Befalld att överleva”, “Reportern”, “Presscentret”, “De oskrivna romanerna”.

För närvarande arbetar Julian Semjonov som chefredaktör på den vänsterradikalt inriktade tidningen “Alldeles hemligt”.

Mer information

Vikt 609 g
Författare

Julian Semjonov