
Uppdaterat:
2020-05-05: Hör Första maj-talen av Andreas Sörensen, Håkan Jönsson och Karl Gunnarsson. Ett måste för varje klassmedveten arbetare att höra på!
2020-04-28: Kommunisternas 1 maj-program
Lägg krisens bördor på kapitalismen – inte arbetarklassen!
Annorlunda tider kräver annorlunda metoder: välkomna till ett digitalt 1 maj!
Den kris vi nu befinner oss i på grund av corona är ingen ny sorts kris. Kapitalismen hamnar regelbundet i kris. Tiotusentals människor förlorar sitt arbete och de bördor krisen lägger på företagen täcks upp av staten i form av mångmiljardbidrag. Arbetarna får däremot sänkta löner och mer omfattande nedskärningar ett se fram emot. Det arbetande folket – arbetarklassen, små- och egenföretagare, pensionärer m.fl. får i slutändan ta smällen.
Det är tydligare än någonsin att det kapitalistiska systemet inte kan garantera en trygg tillvaro för det arbetande folket. Eländet ökar samtidigt som storföretagen kommer återhämta sig och öka utplundringen av folket, med hjälp av staten.
Socialismen är mer nödvändig än någonsin. För varje dag som går ökar skillnaden mellan vad vi har och vad vi skulle kunna ha. För att komma dit vi vill har folket inget annat än sin egen makt och organisering att lita på. Socialismen är framtiden och folkmakten nödvändig för att rikedomarna som skapas också ska bli folkets gemensamma. Socialismen är garantin för ett värdigt liv.
Kapitalismen har inget annat att ge än fortsatta kriser, bostadsbrist, massarbetslöshet och krig.
Detta och mycket mer vill vi uppmärksamma på 1 maj, arbetarklassens internationella högtidsdag:
Tid: 16.00 (Programmet pågår ca 2 timmar)
Så här gör du för att delta i SKPs digitala 1 majfirande:
Från dator: gå in på www.join.me/skpstudier och tryck på ”join”
Från mobil: ladda ner och öppna appen join.me, tryck på ”join a meeting” och skriv koden skpstudier
Vill du hjälpa partiet att sprida information om 1 maj-firandet? Beställ flygblad och/eller affischer på skp@skp.se.